Псоріаз

Псоріаз – це стан шкіри, який викликає червоні, лущення, коріння плями шкіри, покриті сріблястими лусочками.

Ці плями зазвичай з’являються на ліктях, колінах, шкірі голови та нижній частині спини, але можуть з’явитися в будь-якому місці вашого тіла. Більшість людей постраждали лише від невеликих плям. У деяких випадках патчі можуть бути сверблячими або боляче.

Псоріаз страждає близько 2% людей. Це може початися в будь-якому віці, але найчастіше розвивається у дорослих віком до 35 років. Умову однаково впливає на чоловіків і жінок.

Тяжкість псоріазу сильно відрізняється від людини до людини. Для деяких людей це лише незначне роздратування, але для інших це може суттєво вплинути на їх якість життя.

Псоріаз – це тривале (хронічне) захворювання, яке зазвичай включає періоди, коли у вас немає симптомів або легких симптомів, а потім періоди, коли симптоми є більш важкими.

Люди з псоріазом мають підвищену продуктивність клітин шкіри.

Чому це відбувається

Клетки шкіри, як правило, виробляються і замінюються кожні три-чотири тижні, але при псоріазі цей процес триває лише від трьох до семи днів. Внаслідок накопичення клітин шкіри створюються плями, пов’язані з псоріазом.

Хоча цей процес не є повністю зрозумілим, він вважається пов’язаним з проблемою з імунною системою. Імунна система – це захист вашого організму від хвороб та інфекції, але для людей з псоріазом вона помилково нападає на здорові клітини шкіри.

Псоріаз може протікати у сім’ях, хоча точна роль, яку відіграє генетика при виникненні псоріазу, незрозуміла.

Симптоми псоріазу багатьох людей починаються або стають гіршими через певну подію, відома як “тригер”. Можливі тригери псоріазу включають ушкодження шкіри, інфекції горла та використання певних лікарських засобів.

Умова не заразна, тому її не можна поширювати від людини до людини.

ГП часто може діагностувати псоріаз на основі появи вашої шкіри.

Як діагностується псоріаз

У рідкісних випадках невеликий зразок шкіри, який називається біопсією, буде відправлений до лабораторії для обстеження під мікроскопом. Це визначає точний тип псоріазу та виключає інші захворювання шкіри, такі як себорейний дерматит, лишайник, лишайниковий симплекс та pityriasis rosea.

Ви можете звернутися до дерматолога (спеціаліста з діагностики та лікування захворювань шкіри), якщо ваш лікар не впевнений у своєму діагнозі або якщо ваш стан важкий.

Якщо ваш лікар підозрює вас у псоріатичному артриті, який іноді є ускладненням псоріазу, вас можуть звернутися до ревматолога (лікаря, який спеціалізується на артриті). Ви можете провести аналіз крові, щоб виключити інші умови, такі як ревматоїдний артрит, і рентгенівські промені уражених суглобів.

Там немає ліків від псоріазу, але різноманітні методи лікування можуть поліпшити симптоми та появу шкірних плям.

Лікування псоріазу

Якщо вони неефективні, або ваш стан більш серйозний, то може бути використане лікування, яке називається фототерапією. Фототерапія передбачає піддавання шкіри певним типам ультрафіолету.

У важких випадках, коли вищеописані методи лікування неефективні, можуть бути використані системні процедури. Це оральні або ін’єкційні ліки, які працюють по всьому тілу.

Хоча псоріаз – лише незначне роздратування для деяких людей, це може істотно вплинути на якість життя тих, хто постраждав.

Живе з псоріазом

Наприклад, деякі люди з псоріазом мають низьку самооцінку внаслідок впливу цього стану на їхній вигляд. Також досить часто розвивається нежність, біль і набряк у суглобах та сполучній тканині. Це відомий як псоріатичний артрит.

Хочете знати більше?

Мама з трьох Рос Форман пояснює, як вона справляється з щоденними проблемами життя з псоріазом

Актор та комік Тобі Хадок розповідає про життя з важким псоріазом і дає поради щодо контролю над цим неприємним станом шкіри